طراحی و مدلسازی

تأسیسات و تهویه مطبوع

چرا ایده؟

اکثر ما در ساختمان هایی زندگی می‌کنیم که پر از مشکلات مختلف اند. از سازه‌های نامطمئنی که ما را در مواقع بحرانی غافلگیر می‌کنند تا زوائدی که منظر داخلی خانه های ما را بد جلوه می دهند. از سقف های کوتاه و زوایای دلگیر تا سیستم های تهویه ای که توان فراهم کردن شرایط آسایش را ندارند.
 بودن در این ساختمان ها و درگیر بودن با این نواقص برای هیچ یک از ما خوشایند نیست؛ چه برای کسی که در این ساختمان ها زندگی یا کار می کند، چه برای معماری که یک ساختمان معیوب را در کارنامه حرفه ای اش ثبت می کند، چه برای پیمانکاری که با مشکلات اجرایی این ساختمان ها دست و پنجه نرم ‌ می‌کند، و چه برای سرمایه گذاری که سرمایه اش در ساخت این ساختمان ها مستهلک می شود.

 مشکل کجاست؟
مشکل از طراحی تا اجراست!
 
یک پروژه ی ساختمانی، زمانی با موفقیت و بی عیب و نقص به پایان می رسد که طراحی آن منسجم و یکپارچه باشد و اجرای آن با مدیریت درست انجام شود. در حالیکه اکثر ساختمان هایی که هر روز در شهرهای ما سر به آسمان می کشند از این باید ها بی بهره اند. طراحی این ساختمان ها در بُعد های مختلف به صورت یکپارچه انجام و تحلیل نمی‌شود، حتی اگر تمام عوامل طراحی در کنار هم و زیر یک سقف کار کنند؛ و این صرفاً به خاطر ضعف طراحی در بعد معماری، سازه یا تأسیسات نیست، به خاطر این است که همه ی این ها جداگانه و بدون توجه به یکدیگر طراحی می شوند و هنگامی که در یک مجموعه در کنار هم قرارمی‌گیرند هماهنگی و انسجام ندارند چون در کنار هم طراحی و تحلیل نشده اند و از همین نقطه به بعد با تداخل ها و مشکلات روبرو می شویم و تمام این مشکلات را از مرحله ی طراحی به مرحله ی اجرا منتقل می کنیم.
 راه حل این مشکلات و راه رسیدن به طرح یکپارچه، استفاده از ابزارهای طراحی پیشرفته و مدرن نیست، جور دیگر باید دید ! استفاده از روش درست در طراحی و نگاه یکپارچه به جزئیات پروژه همان چیزیست که می تواند در کنار ابزارهای طراحی مدرن به موفقیت منتهی شود.

 تیم طراحی و مدلسازی ایده با این هدف گردِ هم آمدند که با نگاهی دقیق و متفاوت و با استفاده از ابزارهای طراحی پیشرفته و به روز، تأسیسات مکانیکی و الکتریکی ساختمان و تهویه مطبوع را در طرحی یکپارچه در کنار معماری و سازه طراحی و تحلیل کنند.

 امید است روزی در کشورمان تمامی اجزای ساختمان ها با دقت و یکپارچگی طراحی شوند.